Wymiana młodzieży do Gütersloh

10 czerwca 2018 r. młodzież z Gimnazjum nr 12 oraz V Liceum udała się na wymianę do Gütersloh. Plan spotkania był bardzo atrakcyjny. Pierwszego dnia po długiej podróży młodzież odpoczywała w kompleksie basenów „Welle”, a po południu poznawała tradycje i kulturę w domach swoich partnerów z wymiany. We wtorek opracowywała projekt pomalowania ściany hali sportowej. Pomysłów nie brakowało. Tego dnia, jak również w następnych dniach, zgodnie z tematem projektu „Wszyscy płyniemy jedną łodzią. Strategie pokonywania trudności integracji do nowego społeczeństwa”, uczestnicy spotkania namalowali niesamowite dzieło sztuki, które w murach szkoły partnerskiej będzie przypominać o tym międzynarodowym spotkaniu. Program wymiany obejmował w środę spotkanie z burmistrzem miasta Gütersloh oraz zwiedzanie miasta w grupach mieszanych. W trakcie zwiedzania uczniowie rozwiązywali test. Nagrodą dla najlepszych drużyn były słodkie upominki. W czwartek z kolei uczestnicy wymiany zwiedzali urokliwe miasteczko Hameln, które jest znane za sprawą braci Grimm i ich baśni „Flecista z Hameln”. W piątek uczniowie dokańczali malowidło i udali się na lekcje do swoich kolegów i koleżanek, a popołudnie spędzali z rodziną goszczącą. Wszyscy z upragnieniem czekamy na kolejne spotkanie z przyjaciółmi z Niemiec. Rewizyta gości z Niemiec odbędzie się już jesienią.