Osterholz-Scharmbeck,

Spotkanie młodzieży polsko - niemieckiej w ramach Polsko - Niemieckiej Wymiany Młodzieży

W dniach 11 - 18 października 2013 roku młodzież z Gimnazjum Nr 12 przebywała w Niemczech w Osterholz-Scharmbeck, gdzie wspólnie z młodzieżą niemiecką oraz marokańską pracowała nad projektem graffiti pod hasłem "Moja kultura, moje zainteresowania". Młodzież w grupach tworzyła prace graficzne z użyciem sprejów  i pod czujnym okiem Siko Ortner - wykwalifikowanego artysty pracującego  z młodzieżą na co dzien.

Spotkanie miało na celu nawiązanie nowych przyjaźni z uczniami, szczególnie z młodzieżą z innego zakątka Ziemi - z Maroko, oraz odnowieniu ubiegłorocznych kontaktów z młodzieżą, która uczestniczyła w marcowym projekcie sportowym. Młodzież miała możliwość poznać kulturę mieszkańców Maroko, wspólnie zjeść obiad w rodzinnych domach młodzieży niemieckiej.  Językiem komunikacji był język angielski, który znalazł, podczas spotkania młodzieży, swoje praktyczne zastosowanie, stwarzał możliwość nawiązania kontaktów oraz wykorzystywany był podczas spotkań integracyjnych.

Podczas tygodniowego spotkania młodzież pracowała nad projektem graffiti, uczyła się żmudnej techniki tworzenia prac graffiti i tworzyła wspaniałe obrazy, które zaprezentowano publicznie w ostatnim dniu spotkania. Zostali wówczas zaproszeni przedstawiciele lokalnych władz, policji i prasy. Trzy stworzone projekty będą zaprezentowane w galerii w Ratuszu, na Komendzie Policji, w Banku i innych miejscach, w których wszyscy będą mogli obejrzeć wyniki projektu.

Poza artystycznym wymiarem projektu uczniowie zwiedzili Osterholz - Scharmbeck, byli na wycieczce w Bremen, gdzie spędzali czas w centrum handlowym Waterfront oraz w centrum miasta. Uczniowie brali także udział w rozgrywkach piłki nożnej, grze w kręgle oraz dwukrotnie spędzali czas w parku wodnym. W przedostatnim dniu pobytu odbyła się dyskoteka oraz krótkie prezentacje młodzieży z polski, Maroko i Niemiec.

Wczesnym rankiem, 19 marca, wróciliśmy do Grudziądza. Z odczuciem pustki i tęsknotą, ale też z radością z nawiązanych przyjaźni i niezapomnianych wspomnień będziemy przygotowywać się do kolejnych interesujących spotkań zarówno z naszymi sąsiadami z Niemiec, jak również z innymi krajami.

Przygotowała: Anna Grembecka - Gębka