Socrates Comenius

Europejski program Socrates Comenius w naszej szkole.

Ostatnio odbyła się pierwsza w historii naszej szkoły wymiana uczniów w ramach programu Socrates Comenius. Uczniowie z naszej szkoły spotkali się w zaprzyjaźnionym mieście Gutersloh z rówieśnikami z tamtejszej szkoły i z Hiszpanii. Tygodniowa wycieczka, której głównym celem była integracja europejska powiodła się w 101%. Uczniowie byli zachwyceni tamtejszą szkołą i życiem, podszkolili angielski (oficjalny język wymiany) a przede wszystkim poznali mnóstwo nowych i interesujących osób, nawiązali przyjaźnie. Teraz przygotowujemy się do rewizyty naszych niemieckich kolegów (planowana na 2 czerwca b.r.).

Sam program Socrates Comenius wykracza znacznie poza wymiany uczniów - zaprzyjaźnione miasta mają w ramach niego przygotowywać specjalne projekty, opracowywać wspólne koncepcje a wszystko to w celu szeroko pojętej integracji.

W roku szkolnym 2005/2006 został powołany Klub Europejski w Gimnazjum nr 12.

Czym jest albo czym ma być nasz klub?

Chcemy promować tematykę europejską w szkole i dobrze przygotować się do funkcjonowania w Europie.

Nie chcemy być "kółkiem wzajemnej adoracji", przeciwnie, mamy chęć do pracy, mnóstwo energii i konkretny program do realizacji w szkole.

"Klub Europejski" jest dla nas

czasem naszych spotkań z Europą,

miejscem nawiązywania nowych kontaktów,

Przestrzenią twórczego myślenia i działania

kluczem do poznawania własnej tożsamości,

wylęgarnią naszych pomysłów i marzeń

sposobem na bycie Europejczykami z charakterem,

czymś więcej, ale to dopiero odkrywamy.

Klub Europejski to:

OSOBY jest nas sporo, a każdy utalentowany i pełen energii

DZIAŁANIA które podejmujemy sami, według planu, który wspólnie utworzyliśmy

MOŻLIWOŚCI wymiany doświadczeń z rówieśnikami ze szkół partnerskich z innych krajów Europy

WYZWANIA - do poznania siebie, własnych możliwości i ...podbicia Europy już dziś