Wymiana młodzieży 2016/2017

Wymiana młodzieży

2017-03-29

W dniach 23 – 28 marca 2017 roku gościliśmy w naszej szkole gości z Geschwister-Scholl-Schule w Gütersloh w Niemczech.
Temat spotkania przewrotnie nawiązywał do tego, czym planowaliśmy się zajmować tym razem z naszymi przyjaciółmi – „Przez sztukę otwieramy drzwi do Europy”. Drzwi do sal lekcyjnych, które codziennie otwieramy w szkole, stały się namiastką naszej współpracy i kreatywności młodzieży. Wymiaru artystycznego dostarczyły farby, które za pomocą pędzli, dłoni i pomysłów naszych młodych artystów stworzyły trwałe obrazy na drzwiach.
Podczas realizacji międzynarodowego projektu o wymiarze artystycznym, ale też ekologicznym młodzież, poza nabywaniem umiejętności społecznych i kreatywności, pokonywała bariery językowe, zawierała nowe przyjaźnie i poznawała wspólne elementy kultury i tradycji polskiej i niemieckiej.
W piątek 24 marca odbyła się wizyta w Ratuszu i spotkanie z Panem Prezydentem Robertem Malinowskim. Uczniowie niemieccy mieli okazję poznać najciekawsze miejsca w Grudziądzu, wejść na wieżę Klimek oraz zobaczyć Spichrza i Bramę Wodną oraz nowo wybudowaną Marinę. W godzinach popołudniowych młodzież pracowała nad stworzeniem pamiątkowych malowideł na wielu drzwiach do sal lekcyjnych.
W sobotę 25 marca wyjechaliśmy do Trójmiasta, gdzie młodzież miała okazję poznać zabytkową Starówkę Gdańska, posłuchać muzyki organowej w Katedrze Oliwskiej, zwiedzić ZOO i pospacerować po molo w Sopocie.
Niedziela, 26 marca, była dniem rodzinnym i był to moment, kiedy najlepiej niemiecka młodzież mogła zbliżyć się do kultury polskiej i poznać tradycje rodziny goszczącej.
W poniedziałek 27 z wizytą udaliśmy się do siedziby Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni. Później dokończone zostały prace artystyczne nad stworzeniem międzynarodowych drzwi według projektów naszych uczniów. Młodzież uczestniczyła także w spektaklu anglojęzycznym pt. Harry Potter, który został przygotowany przez młodzież naszej szkoły.
Nagrodą była dyskoteka wieńcząca zawiązane przyjaźnie pomiędzy młodzieżą polską i niemiecką.
We wtorek 28 marca pożegnaliśmy naszych gości oczekując kolejnego spotkania w przyszłym roku.
Należy dodać, iż spotkanie nie odbyłoby się, gdyby nie wsparcie finansowe organizacji umożliwiającej spotkania międzynarodowe młodzieży - Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (www.pnwm.org).

Czytaj więcej o: Wymiana młodzieży