V Liceum Ogólnokształcące Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu

„Lekcja w kinie”

Dnia 16 października  2018 roku uczniowie klas  pierwszej i trzeciej  V Liceum udali się do klubu „Skala” ,by uczestniczyć w cyklicznym projekcie „Lekcja w kinie”. Tym razem tematem lekcji o mediach był „Lajk, hejt  i globalna wioska”.

Część pierwsza lekcji prowadzona była przez zawodowego aktora i zawierała profesjonalnie przygotowane materiały, łączące edukację i rozrywkę. Uczniowie mieli okazję poznać socjologiczne aspekty hejtu w Internecie oraz dowiedzieć się, jak zweryfikować autentyczność informacji znalezionych w Sieci. Ponadto młodzież zobaczyła, jakie konsekwencje niesie ze sobą bezrefleksyjne i nieostrożne korzystanie z portali społecznościowych .Lekcja bardzo zaciekawiła uczniów.

W drugiej części uczestnicy projektu obejrzeli film Alexa de la Iglesii zatytułowany „Życie to jest to.” To przejmujący film o funkcjonowaniu i wpływie mediów na życie nas – współczesnych. Dystrybutor filmu napisał o nim tak: „Tym razem Alex de la Iglesia wyśmiewa medialny cyrk i pragnienie sławy, nie zostawiając suchej nitki na nikim: pazernych dziennikarzach, nieznających granic PR managerach i żądnej sensacji gawiedzi”.