Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / Świetlica

Świetlica

Artykuły

PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

2018-12-09

W dniu 05.12.2018 r. odbyło się uroczyste „Pasowanie na świetliczaka” nowych uczniów z klas pierwszych .

Podczas tej uroczystości pierwszoklasiści brali udział w różnych zabawach, zgadywankach i konkursach.

Na zakończenie uroczystości uczniowie pierwszych klas byli pasowani przez nauczycieli  na Świetliczaków, złożyli uroczyste przyrzeczenie. Każdy uczeń otrzymał dyplom oraz słodki poczęstunek.

Życzymy nowym Świetliczakom dużo sukcesów w nauce i radości w codziennym życiu.

Czytaj więcej o: PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

Kreatywne zajęcia plastyczne

2017-10-27

Dnia 26.10.2017 w godzinach popołudniowych w świetlicy szkolnej odbyły się dodatkowe zajęcia plastyczne dla uczniów klas I. Wzięło w nich udział 14 dzieci. Wykonały one pracę przedstawiającą jesienne drzewo. Najpierw pokolorowały pień i gałęzie kredkami. A liście wykonały malując folię bąbelkową i odciskając ją na pracy. Na zakończenie  - niespodzianka! Uczniowie ubrani w fartuszki zabezpieczające łączyli składniki, bawiąc się polimerami. 

Czytaj więcej o: Kreatywne zajęcia plastyczne

Nowe klocki w świetlicy

2017-10-27

Radość dzieci - to dla nas najważniejsze!

A im więcej zabawek, tym więcej radości. Wczoraj w świetlicy szkolnej pojawiły się nowe klocki, które otrzymaliśmy od Rady Rodziców.

W imieniu swoim oraz dzieci - serdecznie dziękujemy!

 

Czytaj więcej o: Nowe klocki w świetlicy

Pani Jesień

2017-10-27

Podczas zajęć plastycznych, które odbyły się 25.10 dzieci wykonały portret "Pani Jesieni".  Wykazały się ogromną kreatywnością, wykorzystując do tego materiał przyrodniczy. Efekt - piękny!!!

Czytaj więcej o: Pani Jesień

To wszystko dla mamy!

2017-05-26

Dzisiejsze zajęcia w świetlicy zdomomowane zostały przez wytwory plastyczne!Wszystko dla naszych kochanych mam!

Czytaj więcej o: To wszystko dla mamy!

"Kubeczkowy telefon"

2017-05-24

Do dwóch plastikowych kubków przywiązujemy sznurek. Sznurek napinamy i gdy pierwsza osoba mówi do jednego kubka, to druga przystawiając ucho do swojego kubka odbiera dźwięk silniejszy niż bez użycia "telefonu".

A dlaczego?

Pierwszy kubek pełni funkcję mikrofonu. Fale dźwiękowe pobudzają do drgań plastikowy kubek. Dno kubka tak jak membrana w mikrofonie przekazuje drgania sznurowi. W sznurze rozchodzi się podłużna fala mechaniczna, drgania docierają do drugiego kubka i kubek drga o takiej samej częstotliwości jak źródło. Kubek tek wytwarza falę dźwiękową, którą słyszy druga osoba.

To teoria, a my sprawdziliśmy w praktyce i ....DZIAŁA!!!

UśmiechUśmiechUśmiech

Czytaj więcej o: "Kubeczkowy telefon"

Kampania społeczna

2017-05-18

Podczas wczorajszych zajęć dzieci poznały historię chłopca o imieniu Mateusz. Martwił się on losem bezdomnych kotów i postanowił znaleźć im nowy dom. W tym celu zrealizował kilka swoich pomysłów - plakaty, rozmowa z kolegami oraz zbiórka karmy dla zwierząt i ...udało się. Działania mające na celu zwrócić uwagę na ważny problem to kampanie społeczne. Każda z nich powinna przykuwać uwagę, za pomocą krótkiego hasła lub rysunku, tak aby od razu było wiadomo o co chodzi. Nasze dzieci sprawdzały, czy kilka słów może mówić o problemie tyle, by każdy wiedział o co chodzi. Losowały karteczki z hasłami i próbowały odgadnąć kwestię problematyczną i ...nikomu nie sprawiało to trudności. Poszliśmy zatem o krok dalej - dzieci same tworzyły plakaty kampanii społecznej o wybranej przez siebie tematyce. Wyszły pięknie UśmiechUśmiechUśmiech

I tu głównym problemem była segregacja odpadów!!!

W tym tygodniu na korytarzach naszej szkoły  pojawiły się pojemniki do segregacji odpadów - szkło, plastik, papier.

Wszyscy wiedzą jakie kolory mają konkretne śmietniki, umieją przeczytać etykiety informacyjne, a śmieci nadal trafiają do niewłaściwych pojemników Niezdecydowany.

Ten problem wymaga przemyślenia i podjęcia kolejnych działań - może szkolna kampania społeczna?

Czytaj więcej o: Kampania społeczna

Komunikacja międzyludzka - PLOTKI!

2017-05-12

Dzisiaj nasze dzieci przekonały się, jak to się dzieje, że rodzą się plotki. Co ciekawe, nie zawsze osoba uruchamiająca plotkę ma złe intencje, choć zdarzają się i takie przypadki, że ktoś używając tego mechanizmu liczy na określone korzyści. Czasem to wynik braku jednoznaczych informacji, pojawiającymi się zakłuceniami , czy niepełnym przekazem.

Powinniśmy zawsze pamiętać o tym, by przed rozpowiadaniem informacji zastanowiś isę, czy nikomu nie wyrządzimy tym krzywdy. Jeśli przekaz zdaje się nie być prawdziwym, wyjaśnijny to najpierw.

Czytaj więcej o: Komunikacja międzyludzka - PLOTKI!

Odgadywanie emocji

2017-05-12

Podczas wczorajszych zajęć dzieci dowiedziały się, że komunikacja międzyludzka to także język gestów. Emocje drugiego człowieka odczytujemy też po tonie głosu, postawie ciała, czy mimice twarzy. Obrazowała to przygotowana przez zajęciami buźka z ruchomymi brwiami i ustami. Dzieci bez problemu odgadły jak wygląda twarz osoby zadowolonej, smutnej, złej, czy złośliwej. Potrafiły także nazwać emocje osoby, gdy zapoznały się z sytuacją w której się znalazła. W ten sposób powstała kolorowa wyklejanka.

Następnie każde z dzieci pokazały wynraną przez siebie emocję, a reszta odgadywała. Śmiechu było co nie miara.

Hmmm... ale co jeśli nie widzimy naszego rozmówcy? Nasze komunikaty wciąż przekazują i wywołują emocje. Co prawda ich odczytanie jest trudniejsze, a czasami może być błędne. W takiej sytuacji najlepiej dopytać, jak czuje się druga osoba.

Po zajęciach uczestnicy wybrali następne elementy garderoby naszego cyfrowego przyjaciela - "Anakina", przebrali go i zrobiliśmy grupowe zdjęcie Uśmiech.

Czytaj więcej o: Odgadywanie emocji

Przyjaźń i zaufanie

2017-05-08

5 maja odbyły się zajęcia, których tematem była przyjaźń. Każdy z nas wie czym ona jest. Ale w piątek dzieci miały możliwość przekonać się na własnej skórze na czym ona polega. Służyło temu specjalnie przygotowanie wyzwanie - "Wyobraźcie sobie, że sticie na skraju lasu i musicie przejść wyznaczoną ścieżką na jego drugą stronę. Po drodze rosną gęste zarośla, można także wpaść do rzeczki. Aby się nie zgubić, trzeba poruszać się tylko po wyzanczonej ścieżce. Ale zadanie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jedna osoba z każdej pary ma zasłonięte oczy, a zadaniem drugiej jest przeprowadzić bezpiecznie przyjaciela przez las." Dzieci musiały zaufać sobie wzajemnie, Słuchać swoich komunikatów, wspólnie starać się wykonać zadanie. Radość z jego wykonania była ogromna.

Jak się okazało, to wiele jest sposobów spędzania czasu z przyjacielem - dzieci stworzyły kolaże o tej tematyce.

Następnie porozmawialiśmy o przyjaźni na odległość. Jak może wyglądać taka relacja? W jaki sposób można się komunikować? I znowu nasze dzieci wykazały się dużą pomysłowością. Wymieniły rozmowy telefoniczne, media społecznościowe, komunikatory i wiadomości tekstowe.

Na koniec wymieniliśmy hasła kojarzące się z przyjaźnią - zaufanie, zabawa, radość, pomoc w potzrebie, wspólne pasje, żarty, przygody, sekrety, wsparcie, rozmowy...

Każdemu życzymy, by mógł liczyć na prawdziwego przyjaciela!

Czytaj więcej o: Przyjaźń i zaufanie